Telecí - roubenky a cesta na Lucký vrch a zpět 3_7_2015

Název

Telecí - roubenky a cesta na Lucký vrch a zpět 3_7_2015

Popis

Telecí leží v malebné krajině na okraji Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy. Vesnice je rozložena v táhlém údolí Teleckého potoka, jen kousek od vsi ústícího do Svratky. Okolí má již podhorský ráz: kopce po stranách údolí většinou přesahují 700 metrů n. m. Nejznámější je Lucký vrch s horskou chatou a krásnými výhledy na Vysočinu i Poličsko.

Lucký vrch (německy Lutzberg) je kopec v Pardubickém kraji nad obcí Telecí a jeho nejvyšší bod leží v nadmořské výšce 739 m n. m. Je cílem turistických výletů. Z vrcholu lze za jasného počasí vidět i Jeseníky.

Prvním člověkem, který obýval Lucký vrch byl majitel pily v Poličce pan Pražan. V roce 1928 si vybudoval chatu s výhledem na Praděd a Jeseníky. Okolo roku 1933 byl vrch považován za jedno z nejkrásnějších míst Vysočiny a pan Pražan začal uvažovat o přestavbě na horskou chatu. S přípravami na výstavbu se začalo roku 1936 a stavba byla povolena 8. května 1940. Práce na stavbě horské chaty začaly ještě v roku 1940 a za účasti veřejnosti byla předána tehdejšímu předsedovi KČST v Poličce Ladislavu Pražanovi. Prvním nájemcem horské chaty byl spisovatel František Živný. První návštěvníci a nájemci horské chaty to neměli jednoduché. Voda se nosila na pokoje ve džbánech z nedaleké studny. V zimě se topilo uhlím na každém pokoji. Příliv turistů přestávala zvládat tamní studna, a tak v roce 1941 byla vybudována studna 1 km od horské chaty. Vodovod dopravil vodu odtud až do horské chaty. Díky přívalům sněhu v zimě se tady jezdily závody v lyžování.

Po válce turistický ruch ustal a roku 1950 byla chata předána sokolskému družstvu služeb Vzlet. V roce 1952 se stala majetkem Československé armády. Z tohoto období se nezachovalo mnoho dokumentace - většina dokumentů byla skartována. V roce 1954 byly postaveny pod chatou tzv. Finské domky. Po roce 1958 získal chatu odborový svaz občanských zaměstnanců vojenské správy a později sloužila jako závodní zotavovna Ústřední vojenské nemocnice ve Střešovicích. Veřejnosti nebyla přístupná po dalších 40 let.

Roku 2002 zakoupil objekt Milič Sypták, který se snaží zrealizovat koncept rodinného podniku a návratu k původním účelům.

Telecí má ale i pozoruhodnou historii. Počátky vsi spadají do doby kolonizace Poličska ve druhé polovině 13. století. Tehdy vznikaly v širokém okolí Poličky, Litomyšle i Svitav řetězce dlouhých lánových vesnic. První bezpečně doložená zmínka o vsi je ale až z roku 1403. Již tehdy se jmenovala Teleczie. V urbáři z roku 1552 se uvádí 34 usedlostí, což dokládá velký rozsah vesnice již na sklonku středověku. Od poloviny 17. do poloviny 19. století se pak počet domů zvětšil více než čtyřnásobně.

Největší teleckou pozoruhodností jsou však lidové stavby, díky nimž byla spodní část vesnice v roce 2005 prohlášena vesnickou památkovou zónou. V poměrně velkém množství se zde dochovaly roubené domy. Mnohé dosud vytvářejí s hospodářskými budovami podobu uzavřených trojbokých nebo čtyřbokých „poličských“ dvorců. Výjimečně se dochovaly i stavby dispozičně velmi starobylé, s rozlehlými a vysokými světnicemi. Typickým znakem, i když mladším, bývají také lomenice s nízkou stříškou při patě štítu (podlomením), skládané do podoby šikmého „ondřejského“ kříže.

Lidových staveb v obci je mnoho a některé z nich jsme si i vyfotografovali.

Období

Statistiky

  • 151 fotek
  • 2 se líbí

Nastavení

Nahlásit album
Reklama

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí…

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout znovu
Spustit prezentaci Zastavit
TIPZměny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotku či video tak objeví více lidí.
Telecí - roubenky a cesta na Lucký vrch a zpět 3_7_2015
Komentáře Přidat